Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Odżywianie się zwierząt

Wszystkie zwierzęta są organizmami cudzożywnymi, gdyż muszą mieć zapewniony stały dopływ organicznych substancji pokarmowych stanowiących źródło energii i materiał budulcowy.

Pobrany przez zwierzęta pokarm musi ulec rozłożeniu na substancje proste, które przenikają do komórek i biorą udział w dalszej przemianie materii.

Organizmy cudzożywne potrzebują siedmiu substancji niezbędnych do życia. Są to: kwasy tłuszczowe, cukry, kwasy nukleinowe, aminkowasy, witaminy, woda i sole mineralne. Tylko dwie ostatnie pobierają ze środowiska, pozostałe od organizmów samożywnych.

Ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu organizmy cudzożywne dzielimy na biofagi, saprobionty i pasożyty.

Biofagi to zwierzęta roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Ponieważ odżywiają się tkankami lub całymi organizmami, są zmuszone do ciągłego poszukiwania innych organizmów.

Saprobionty to zwierzęta, których pokarmem są obumarłe szczątki organiczne. Należą do nich saprofity - roztocza: bakterie i grzyby, rozkładające szczątki materii. Saprobionty, jako destruenci w łańcuchu pokarmowym, mają duże znaczenie w procesie krążenia materii.

Oprócz saprofitów do tej grupy należą saprofagi - drobne zwierzęta bezkręgowe: glebożercy (dżdżownica), mułożercy (rurecznik), kałożercy (żuk gnojowy).

Pasożyty to zwierzęta, których miejscem bytowania i pokarmem są organizmy żywe. Pasożyty pobierają pokarm z organizmu żywiciela. Do pasożytów zewnętrznych (które przytwierdzają się do ciała żywiciela za pomocą narządów czepnych) należą: pijawki, wszy, kanianka, jemioła. Pasożyty wewnętrzne, bytujące w ciele żywiciela to: tasiemiec, glista ludzka.

Wybierz szkołę

Szkoła

Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane